Про нас
Погода


Життя - це подорож, а не
пункт призначення

Steven Tyler

"Aerosmith"

Відгуки,

пропозиції,

коментарі

 

Саме неприємне на відпочинку трапляється тоді, коли їдеш відпочивати (наприклад, на море, в гори), а через пару днів забуваєш про відпочинок і починаєш лікуватися за якоїсь дрібниці – з’явився нежить, заклало вуха, потім кашель – і все, що ми хотіли отримати від цієї поїздки, залишилося в наших мріях. Є 2 причини такого “захворювання”.

Перша – коли ми опиняємося реально в чистій природі, наш організм починає самоочищатися і все те, що ми набули завдяки нашій цивілізації, виходить у вигляді соплей, відкашлюванню слизу (пробок) з дихальних шляхів, проносу (думаємо питна вода погана, а насправді ця вода весь “безлад” вимиває). Я стикався багато разів з такою ситуацією. У молодої людини починався сильний головний біль, кружилась голова, траплялись запаморочення. Таблетки практично не допомагали. Але коли людина починала викурювати більшу кількість цигарок ніж звичайно або після 3-х днівної подорожі поверталася в звичне домашнє оточення – все проходило. Тобто виходить, що при житті в цивілізації наш організм пристосовується до тих отрут, які існують навколо нас: загазоване повітря, хлорована питна вода, занижена кількість кисню у повітрі, тощо. І коли людина потрапляє в природні умови, то вся навколишня чистота на перший час для неї стає отрутою – організму потрібен певний час, щоб перестроїтись на роботу в таких нових чистих умовах і потім вивести із себе весь бруд. В цьому випадку не треба лікувати нежить, кашель, “неправильну” роботу наших органів травлення, а необхідно їм допомогти якнайшвидше звільнитись від негативного “баласту” і пристосуватись до нормальних умов існування.

Друга – коли за причиною ослабленого цивілізацією імунітету організму, людина підхоплює простуду або інфекцію.

Частіше всього все починається з нежиті, потім закладає вуха, потім починається кашель…

Для того, щоб допомогти нашому організму звільнитись від бруду, підвищити імунітет і “загартовувальну” реакцію, доцільно проводити певну профілактику як в повсякденному житті, так і на відпочинку.

 

1. Ранкова профілактика

Ранок починається після прокидання з випивання приблизно 200 мл (для дітей – 100-150 мл) теплої простої кип’яченої води. Якщо ми в похідних умовах, воду кип’ятимо та заливаємо у термоси з вечора щоб прокинутись і вона була готова. Таким чином ми “умиваємо”, промиваємо наш шлунок, готуємо його до сніданку.

Наступний етап – точковий масаж основних повітряних порожнин голови: скроневих западин, лобових і гайморових пазухів.

Перед масажем доцільно видалити слиз, який накопився в носі за ніч, шляхом висякування.  При проведенні масажу також може виникнути необхідність у висякуванні.

Після масажу ніс промивається солоною водою, наприклад, спреєм Хьюмер.

Якщо здається, що людина починає хворіти, таку процедуру можна робити і за 1-2 години до нічного сну, але безпосередньо перед сном доцільно закапати судинозвужувальний препарат для комфортності сну.

Профілактика ЛОР

Слід зазначити, що висякуватися необхідно не сильно, коли вихід із носа відкритий. При поганій прохідності носового проходу і сильному напружені можливий розрив кровоносних судин у носі, запалення (набряк) внутрішньої частини носа, і, що найгірше, потрапляння слизу до гайморових, лобних пазух або внутрішнього слухового проходу. Це може призвести до запалення цих пазух, блокування повітряних проходів до них з усіма негативними наслідками, до отиту внутрішнього вуха. У мене було декілька випадків, коли прийшлось навчати дітей правильно висякувати.

У одного 12-річного хлопця було викривлення носової перетинки і постійно слиз затримувався в носі. Окрім того, що він сильно затискав носа і з силою старався ніс звільнити від слизу (це у нього не виходило зробити, тому що був від цього сильний набряк носової порожнини, який додатково погіршував прохідність носового проходу), батьки його ще і не навчили носити з собою хустинки або серветки…  Також були слизом забиті гайморові пазухи та наявні пробки в гайморових проходах. Прийшлось його навчати правильно висякувати і носити з собою хустинку. Також проводилися масажі з іншими процедурами (описані в цій статті). На 10 день під час занять плаванням у морі із зануренням на глибини до 1,5 метрів, у нього повиходили гайморові пробки (про метод прочищення гайморових пазух зміною тиску напишу нижче). За наступні 6 днів (до кінця зміни) повністю було видалено слиз з гайморових і лобних порожнин, їх набряк (запалення) було усунуто. Коли дитина передавалася батькам, залишився остаточний незначний набряк внутрішньої частини носової перетинки.

Другого хлопця (теж 12 років з викривленою носовою перетинкою) батьки за призначенням лікарів лікували судинозвужувальними та іншими препаратами, хоча це не допомагало звільнити ніс від слизу, усунути причини затримання слизу і звільнитися від проблеми. По приїзді в табір я забрав у нього всі препарати та почав проводити процедури, описані в статті. За 15 днів прохідність носового проходу покращилась, він навчився продуватися і занурюватися до 4 метрів в глибину. Причина його “захворювання” була з’ясована – необхідно лікувати викривлення носової перетинки, а не її наслідки, які в майбутньому можуть призвести до розвитку гаймориту та інших хвороб.

Третій етап – умивання та чищення зубів.

Четвертий етап – розігріваюча зарядка з розтягуванням м’язів для всіх частин.

П’ятий етап – купання в природному водоймищі з головою або обливання і умивання максимально холодною водою в крані в домашніх умовах. Після купання доцільно витерти волосся на голові і промокнути (не витерти) тіло.

Перший раз я спробував це робити, коли прийшов з армії і зрозумів, що якщо не буду загартовуватись – із хвороб не вилізу. Перед початком осіннього семестру мій одногрупник (який був прихильником оздоровчої системи Іванова) запропонував займатись по цій системі та взяв наді мною шефство. Я тоді жив в 10 хв. бігу від ставка в парку Інституту цивільної авіації. На початку вересня вирішили почати. Зранку одягнувся в теплий костюм, спортивний капелюх, взяв рушник, гумовий капелюх для басейну і побіг. Коли він мене побачив на березі ставка – то розсміявся, порадив одягатись полегше та після купання взагалі не витиратись. Перед купанням (обов’язково з головою) ми робили хвилин 15 зарядку… Вже в лютому я прибігав на ставок в легкому спортивному костюмі і легкому капелюсі, який був як одна крижинка при поверненні додому, в інститут ходив в сорочці та легкій курточці. Мій організм через півтора роки сам пристосовувався до будь-якої погоди – я від неї не залежав (як і від наявності їжі)!!! Коли я одружився, у мене з’явилася донька, я почав займатися з іншими дітьми і всі напрацювання та досвід почав застосовувати до них…

Сьогодні мій молодший син (7 років) сам зранку після зарядки біжить обливатися. Я його обливаю з головою з 15-літрового відра максимально холодною водою з ніг до голови за 7-10 секунд. Сам секунд 50-60 стою під холодним душем.

Обливання робиться кожен день як і чищення зубів незалежно від погоди, самопочуття, дня тижня. Це повинно стати звичайною звичкою як поснідати.

Для зниження високої температури (за 38°) перший найдоцільніший метод – це обливання повністю максимально холодною водою, а потім вже інші хімічні (лікарські) засоби. З собою і з нашими дітьми завжди так поступаємо. Були випадки, коли підхоплювали віруси, температура доходила до 40°. Дитина взагалі була розслабленою, не могла рухатися. Дружина брала її на руки, ми йшли до ванни, проводили обливання – через півгодини температура спадала до 37,5°, дитина оживала і починала бігати. Не треба боятися, що буде гірше, тому що короткочасний холодовий вплив стимулює захисні властивості нашого організму та відводить зайве непотрібне тепло з нього.

Ми розповідали це лікарям та знайомим – нас вважали ненормальними, але після демонстрації і допомоги в аналогічних випадках чули тільки подяку.

Був випадок, коли на протязі року лікарі ставили діагнози і лікували незрозуміло від чого, а стан 2-х річної дитини погіршувався, вона спала по 2-3 години на добу за того, що фізично “відключалася”. Батьки зрозуміли, що якщо вони самі не займуться дитиною, не застосують до неї кардинальних методів, то можуть її втратити. Випадково попалася книжка Бориса Сергійовича Толкачева “Физкультурный заслон ОРЗ”, в якій систематизовані і описані методики, 80% яких я використовую вже більше 20 років. Для реальної допомоги необхідно було переосмислити батькам не тільки образ свого життя, але і його змінити задля здоров’я дитини.

Більшість з батьків сьогодні або лінуються, або не хочуть цього робити знаходячи різні причини (відсутність часу, грошей), або бояться це робити, покладаються виключно на медицину (хоча самим найкращим доктором у більшості випадків є природні натуральні засоби лікування), – і таким шляхом “калічать” свою дитину.  

Батьки цієї дитини за безвихідністю повністю довірилися радикальним методам і змінили образ свого життя. Так, вони почали менше заробляти грошей, але !!! сьогодні, через 5 років природного лікування, їх дитина добре стоїть на гірських лижах, добре плаває, пірнає, бігає, займається тим, чим вона хоче, добре навчається у школі і взагалі забула про те, що було раніше.

 

На цьому ранкова профілактика закінчується – можна іти снідати.

 

2. Профілактика щодо переохолодження

Практично всі заняття по оволодінню навичками гірсько-пішохідного туризму, різних видів плавання, при катанні на лижах, сноуборді у нас перетворюються в міні мандрівки. І досить часто, (особливо на морі, річці, як тільки приїхали і скучили за купанням) ми не усвідомлюємо, не можемо правильно визначити межу початку переохолодження організму. У дорослих це простіше – вони можуть пояснити свої відчуття і ретельніше визначити стан свого організму. А діти, захопившись, наприклад, купанням, тільки тоді стараються вийти з води, коли їм вже стає реально холодно – коли вже присутнє переохолодження організму, тобто вони себе практично не контролюють. Чим здоровіша дитина, тим більше переохолодження організму може трапитись. Тому при роботі з дітьми особа відповідальність лежить на інструкторі щодо визначення початку переохолодження, застосування засобів для стимуляції внутрішніх теплових обмінних процесів і внутрішнього зігрівання організму.

Швидкість початку переохолодження залежить від багатьох факторів: структури тіла, структури м’язів, структури судин, наявності повноти, рівня внутрішньої “енергії”, настрою дитини, особливості динаміки руху, тощо. Бувають випадки, коли як діти, так і їх батьки з незрозумілістю задають запитання: чому одна дитина повинна виходити із води, а друга ще може плавати; мій син загартований, чому йому необхідно одягати певну одежу в визначених умовах, а іншому не треба…

Але є об’єктивні причини за яких неможливо точно визначити межі початку переохолодження або його передбачити заздалегідь. В таких випадках ми для профілактики використовуємо наступні засоби:

Незважаючи на те, яка погода – чи то +30° і ми ідемо плавати, чи то -15° і ми катаємось на лижах – завжди беремо з собою чай з імбиру і лимону із розрахунку 0,2 л. на дитину, 0,3 л. на дорослого на пів дня. У термос на 1 л. висипається (або дрібно нарізується корінь) 2 чайні ложки імбиру, заливається окропом, настоюється хвилин 15. З половини зеленуватого лимону вижимається сік у термос і кидається віджата шкурка. Через годину напій можна використовувати порціями по 50 гр. Наприклад, поплавали рази 2 – попили, потім ще покупались – попили. Цукор або мед не використовуємо – зменшує ефект.

Якщо бачимо, що змерзли, а такого чаю зробити немає можливості, при поверненні одягаємо сухий теплий одяг, випиваємо 50-100 гр.  підігрітого сухого білого вина, розтираємо спиртом ступні ніг і одягаємо теплі шкарпетки.

У нашого організму при замерзанні є захисна реакція – звужуються поверхневі судини (щоб тепло зберегти для життєво важливих органів), що призводить до зменшення циркуляції крові в поверхневих тканинах, зменшення їх обігріву і відповідно зменшення теплових витрат у повітря. При цьому поверхневий шар тіла починає мерзнути швидше.

Спиртні напої (горілка, коньяк) як “розігріваючі” мають короткочасний ефект. Вони розширюють судини, тепла кров від внутрішніх органів починає краще циркулювати і підходити до шкіри, нагріваючи підшкірні ділянки (якби відігріваючи їх) але при цьому починають охолоджуватися внутрішні органи і більше тепла віддається оточуючому наше тіло повітрю, яке спочатку короткочасно створює тепловий бар’єр, “нагріває” одежу. Для підтримання постійного підігріву у організму все більше витрачається енергетичних ресурсів і все сильніше охолоджуються внутрішні органи, від яких тепло повністю відводиться, що призводить до зменшення температури тіла, настає глибоке замерзання – людина починає замерзати швидше. Вода набагато швидше за своєю теплопровідністю забирає тепло від поверхні тіла людини і у воді замерзання проходить значно швидше. Тобто спиртні напої можна використовувати як “зігріваючі” в окремих випадках, коли є можливість за 20-30 хвилин дістатися, наприклад, теплого приміщення, переодягнутися в сухий одяг, внутрішньо розігрітися гарячим чаєм тощо.

 

3. Радикальне звільнення від гаймориту

Я з 1989 року займаюсь дайвінгом, фрідайвінгом та підводним полюванням для душі. Вдячен своїм інструкторам, які особливу увагу приділяли вивченню медицини. Для нас, водоплаваючих, підтримка здоровими ЛОР органів є однією із основних задач. Але іноді все-таки трапляються захворювання, одними з яких є франтити, синусити, гайморити. Не буду заглиблюватися в сутність цих захворювань, а розповім про деякі методи, які дозволили оперативно “звільнитись” від цих хвороб моїм друзям і знайомим. Є у мене 2 товариша (вони не знають один одного), які не уявляють свого життя без підводного полювання, – пірнають на протязі року. І тут, на початку осені, один, а перед зимою другий захворюють на гайморит. При гаймориті пірнати в глибину неможна – можуть бути як серйозні негативні наслідки, так і біль не дозволить це робити. Лікарі заборонили ходити в басейн, прописали лікування (в тому числі антибіотиками). Пройшло приблизно 3 тижні, а хвороба не відпускала. Кожному це надоїло, і вони, незважаючи на заперечення лікарів, почали ходити раз-два на тиждень на підводне полювання не пірнаючи глибше 2 метрів. Температура води у Дніпрі опустилася до +6°, на Чорному морі до +9°. І в один прекрасний день після винирювання (відчуття у обох були практично однакові) при висякувані (з’явилося відчуття, що якась пробка закрила ніс) повиходили гнійні щільні пробки і почався виток слизу. Тобто, завдяки періодичному впливу холоду (холодної води) зменшувалося запалення самих пазурів, вплив зміни тиску при пірнанні (умовний аналог точкового масажу) підвищив еластичність пазурів і певних проходів, розім’яв самі пробки, допоміг відповідним м’язам обличчя виплюнути все “зле”. Через декілька днів при наступному пірнанні больових відчуттів практично вже не було і слизу виділялося значно менше. Приблизно через 8-9 днів після звільнення від пробок вони пішли до лікаря на огляд – від гаймориту залишилось тільки невелике остаточне запалення! З випадками, коли лікувалися такі хвороби масажами (стимуляція обмінних процесів, розм’якшення внутрішніх конкрементів, усунення застійних процесів) і впливом після масажу максимально холодної води (а не прогріванням) шляхом умивання (зняття запального процесу) я стикався багатократно. Хочу тільки застережити, що для різних людей методики лікування різні – для одних можуть підходити, а для інших ні.

 

4. Профілактика при плаванні-пірнанні

У мене до 20-річного віку завжди на морі виникала певна проблема. Суть її в тому, що приблизно через 5-6 днів пірнання (глибину збільшував поступово) я не міг пірнути глибше 7-8 метрів за болів у лобних пазухах. Іноді через ніс могло виходити трошки крові. З продувкою (вирівнюванням тиску при зануренні) у мене завжди був порядок. Неодноразово звертався до лікарів – вони казали, що у мене все гаразд. Тоді прийшлось самому засісти за книжки, звернутись до друзів і ! проблема була вирішена. Справа в тому, що у мене захисна реакція організму при зануренні в воду проявлялася в посиленому виділенні слизу, тимчасовому набряку пазух (від зміни тиску і температури), звуженні проток, які цей слиз закривав – і я отримував так звану міні баротравму лобних пазух. Тільки повертався в звичайні умови – одразу все нормалізувалося. А метод, завдяки якому мені вдалося натренувати лобні та гайморові пазухи, протоки, відповідні судини і звільнитись від цієї проблеми винайшов чисто випадково. Кожен ранок під час зарядки я став віджиматися на руках стоячи під стінкою вниз головою, а після віджимань ще залишався стояти на руках 1-1,5 хвилини. Почав це робити десь у листопаді, а влітку із здивуванням для себе я вільно міг пірнати на глибини за 10 метрів без будь-яких болів. Зазначену методику пропонував різним людям і у нелінивих ефект також був позитивним.

Хочу зазначити, що при плаванні, пірнанні людина опиняється в чужому для неї середовищі, в кожного організм починає по-різному на це реагувати. Однією з таких реакцій є підвищене виділення слизу в носі, гайморових та лобних пазух. Якщо протоки між носом та цими пазухами еластичні і вільні, то слиз безперешкодно виходить, ми його можемо легко висякати. Але при прохолодній і холодній воді протоки звужуються, їх еластичність зменшується, слиз затримується в пазурах та може закрити ці протоки. При наявності слизу в протоках і носі неможливо проводити повноцінну продувку (вирівнювання тиску) при зануренні. Якщо це робити силоміць, то слиз може потрапити до внутрішнього вуха і на 90% отит внутрішнього вуха забезпечено. У мене слиз починає посилено утворюватися приблизно через 30-60 хвилин плавання-пірнання залежно від температури води. Профілактика для адаптації і допомозі нашому організму дуже проста. 

Я за хвилин 20 до пірнання роблю масаж лобових і гайморових пазух (відео вище) та за 10 хвилин закапую в ніс судинозвужувальний препарат. У кожного організм різний і тому цей препарат експериментальним шляхом підбирається індивідуально. Для себе я використовую чистий Назол 0,05%. Такої профілактики вистачає на 6-8 годин знаходження у воді. 

Більш мяку дію має чистий Отривін 0,1%.

Профілактика ЛОР 2

Будьте ЗДОРОВИМИ!