Про нас
Погода


Життя - це подорож, а не
пункт призначення

Steven Tyler

"Aerosmith"

Відгуки,

пропозиції,

коментарі

 

Одними із органів, за якими необхідно ретельно спостерігати і оберігати, є наші вуха. Практично неможливо без досвідченого лікаря виявити причину неприємних відчуттів, болі в них. При активному відпочинку, заняттях фізкультурою, спортом ми часто знаходимось в умовах, які можуть спровокувати розвиток різних хвороб наших органів слуху, а такого лікаря поруч може і не бути.

За багато тисяч років еволюції людини матінкою Природою передбачено тільки повітряне оточення з повільною зміною атмосферного тиску і повільною швидкістю руху повітря. Тобто, зовнішнє вухо людини найменш захищено від різних впливів зовнішнього середовища.

При активному відпочинку людина із комфортних звичних умов може попасти в “активне” зовнішнє середовище, в якому необхідно забезпечити відповідний захист і догляд за вухами. Ми ж одягаємося тепліше, коли на вулиці холодно, одягаємо дітям гумові чоботи, щоб вони побігали по калюжам, рибалки під гумові чоботи одягають спеціальний утеплювач, дайвери – гідрокостюми, а про захист вух часто забуваємо.

Їдемо на автомобілі з відкритим вікном, в плацкартному вагоні потягу, на велосипеді із боковим вітром, ідемо по хребту гір, знаходимось у наметі з відчиненими боковими входами – потік повітря, особливо оманливий теплий, може спричинити зовнішній отит – запальну хворобу зовнішнього слухового проходу та вушної раковини. Якщо, наприклад, накраплює дощ (краплини можуть попасти у вуха), веслуєте на байдарці, не кажучи вже про рафтінг бурхливою річкою  (бризки можуть попасти у вухо), не витекла вода і залишилася волога у вусі – все це тільки підвищує ризик захворювання.

Окремо слід зазначити випадки, коли неминуче вода попадає у слуховий прохід – при купанні і плаванні де б воно не відбувалося – під душем, в басейні, на річці, на морі… Вода навколо нас не є стерильною, навіть незважаючи на її ідеальну прозорість (якщо така є). В ній можуть бути різні механічні та біологічні елементи.

Сукупність несприятливих зовнішніх чинників, вологої шкіри слухового проходу, подряпини, ранки від неправильної чистки вух (сірниками, зубочистками, іноді вушними паличками) призводить до порушення захисного шару шкіри слухового каналу, що є підвищенням ризику розвитку зовнішнього отиту шляхом потрапляння інфекції або грибкового ураження.

Зовнішній отит може бути обмеженим або розлитим, в окремих випадках поширюється на барабанну перетинку.

Обмежений зовнішній отит проявляється як запалення волосяного фолікула або як фурункул. На початку захворювання присутній біль, який посилюється при жуванні і ковтальних рухах або доторканню до вуха. З’являється пульсуючий біль у вусі, який віддає в шию, зуби і очі, посилюється при розмові і жуванні. Біль в вусі посилюється також при тягнені за вушну раковину. Слух погіршується у випадку повного закриття слухового проходу.

При дифузному зовнішньому отиті запальний процес розповсюджується на весь слуховий прохід і поділяється на: бактеріальний, алергічний і грибковий. Початкові симптоми зовнішнього отиту: свербіж і біль у вусі, болючість, почервоніння зовнішнього слухового проходу, його набряк і виділення з вуха гною. Слух (у більшості випадків) зберігається, але при сильному набряку шкіри і закриття слухового проходу може погіршитись.

Навіть після початку лікування біль, свербіж і неприємні відчуття у вусі можуть залишатися ще чотири-п'ять днів.

Хочу зазначити, що самолікування може мати більш негативних наслідків, ніж позитивних, в майбутньому можуть виникнути ускладнення. Але якщо ми в експедиції і немає можливості оперативно отримати кваліфіковану медичну допомогу та придбати необхідні ліки, то, в першу чергу, необхідно проводити профілактику зовнішнього отиту доступними методами і засобами, а у разі виникнення хвороби – виключити вплив на вухо несприятливих факторів, особливо води. Також доцільно в аптечці мати основний набір препаратів, які у нас може не бути можливості придбати в доступних аптеках.

 

Профілактика

 

1. Перед тривалою активною мандрівкою доцільно відвідати ЛОРа, видалити зайву сірку, оцінити стан вух і отримати рекомендації. Також (не по темі) раджу, особливо якщо будете просто плавати, пірнати в глибину і займатись дайвінгом, додатково відвідати стоматолога.

2. Виключити протяги та вплив вітру.

 

Це досягається декількома шляхами.

Не відкривати вікон у автомобілях, потягах, тощо. Але, на жаль, в більшості випадків в наших потягах неможливо їздити комфортно, наприклад, влітку в жарку погоду або восени-взимку при потужному опаленні у вагоні, без відкритих вікон і дверей. В таких випадках доцільно сидіти з підвітряного боку, лежати головою від вікна (дверей), при сильному протягу накриватися простирадлом з головою, вставляти сухі ватні тампони у вуха. Я був свідком декількох випадків, коли на початку відпочинку за протягами у потязі у дітей розвивалися гнійні отити – відпочинок перетворювався на лікування і головний біль для дорослих.

При відпочинку в наметі не лягати головою під відчинений вхід (вікно), а лягати перпендикулярно лінії входів (хоч це і незручно для виходу, коли в наметі декілька осіб), відчиняти на провітрювання тільки вхід в ногах, на голову при відчинених двох входах на провітрювання одягати легку хустинку чи капелюх, який закриває вуха, можна також накритися з головою або вставити у вуха сухі ватні тампони.

При пішохідних подорожах з сильним вітром доцільно закривати голову з вухами вітрозахисним капелюхом (особливо при холодному вітрі), при теплому вітрі, швидкій їзді на велосипеді можливо використовувати сухі ватні тампони (сьогодні багато хто їздить із “музикальними” навушниками).

Крем для дітей Спасатель. Використовується для захисту від впливу холодного повітря та вітру. Обережно наноситься тонким шаром на поверхню вушних раковин і зовнішнього слухового проходу. Якщо холодна погода і руки (обличчя) підмерзають у рукавицях – можна перед виходом на вулицю їх помазати кремом, розтерти як мило.

Стат2 спасатель

 

3. Обмежити попадання води і активних речовин до вуха

(окрім тих випадків, коли вуха миються).

 

При мандрівках це робиться шляхом одягання водонепроникних капюшонів або капелюхів у разі дощу, можливості попадання бризок, тощо.

При безпосередньому контакті з водою при купанні, плаванні доцільно не забувати про наступне:

Герметичні силіконові пробки (беруші) для вух використовують при плаванні на поверхні і митті. Їх недолік – закривають тільки слуховий прохід (вушна раковина залишається відкритою), погано стає чути, при незначному зануренні під впливом підвищеного зовнішнього тиску починають давити (некомфортно), при пірнанні можна отримати зворотне розтягування і розрив барабанних перетинок.

Стат2 беруші

Еластичний гумовий капелюх для басейну використовують при плаванні, стрибках у воду з невеликої висоти, при митті. Його недолік – вода може просочитися, при неглибокому зануренні некомфортні відчуття в барабанній перетинці, погіршується чутність.

Стат2 капелюх для басейну

Дайверський шолом мокрого типу можна використовувати в будь-яких умовах, має теплоізоляційний ефект. Недолік – вода просочується і залишається у вухах (але не циркулює), погіршується чутність, непривабливий зовнішній вигляд.

Стат2 капелюх мокрий

Дайверський шолом сухого типу. Вода взагалі не потрапляє на поверхню голови і вуха. Можна використовувати в будь-яких умовах. Погіршується чутність, непривабливий зовнішній вигляд.

Можливість затискати мочкою вуха слуховий прохід шляхом надавлювання на неї пальцями. Використовується, коли на короткий час необхідно занурити голову у воду. Недолік – зайняті руки. Коли таке занурення робиться, наприклад, в гірській річці з течією, немає можливості триматися. Так доцільно робити і коли розпарилися у лазні та занурюєтесь з головою у басейн.

 

4. Зменшити негативний вплив води, яка попадає до вуха.

 

У більшості випадків в нашому житті вода все одно попадає у вуха. Як доглядати за вухами, коли ми не можемо забезпечити непопадання води?

Необхідно обробляти ушну раковину і зовнішнє вухо безпосередньо за 20-30 хвилин до, наприклад, плавання або купання. Для цього можна використовувати наступні препарати.

Звичайний медичний вазелін. Обережно наноситься тонким шаром на поверхню шкіри. Він вбирається шкірою, створює захисний шар від води і попадання бактерій та забезпечує незначну теплоізоляцію. Також здійснюється більш комфортне вирівнювання тиску у вухах при пірнанні.

Стат2 вазелін

Камфорна олія. Змащують ушну раковину і закапують по 2-3 краплі у слуховий прохід з нахилом голови та утриманні до 3-5 хвилин – так олія краще розпливеться. Також можливо нанесення олії ватною паличкою.

Стат2 камфорна олія

Мазь Гіоксизон. Обережно наноситься тонким шаром на поверхню шкіри. Окрім створення захисного шару від води, здійснюється профілактика розвитку запальних реакцій шкіри, особливо алергічного походження, ускладнених бактеріальною інфекцією. Має протизапальну, протиалергічну, антиексудативну та протисвербіжну дію.

Стат2 гіоксизон

Мазь Тридерм. Обережно наноситься тонким шаром на поверхню шкіри. Окрім створення захисного шару від води, здійснюється протизапальна, протисвербіжна та судинозвужувальна дія з широкою протигрибковою активністю та широким спектром антибактеріальної активності.

Стат2 тридерм

 

5. Вчасно звільняти від води, висушувати та обробляти слуховий прохід.

 

Після того, як ми, наприклад, поплавали, попірнали, тобто вода побувала в наших вухах, необхідно їх “просушити” – видалити воду із слухового проходу ватними паличками або ватним тампоном. Якщо виникла водяна пробка – нахилити голову і легенько пострибати на одній нозі.

Можна додатково обробити з використанням ватної палички (до глибини не більше 15 мм) або перекисом водню, або сумішшю перекису водню і гліцерину (1:1), або борним спиртом залежно від індивідуальної чутливості. Вухо закривати тампоном не треба. При сухій шкірі краще використовувати суміш перекису водню і гліцерину, при переохолодженні доцільно застосування борного спирту і на 15-30 хвилин поставити сухий ватний тампон.

Якщо є вітер, прохолодна погода – одягається на певний час капелюх, що закриває вуха.

 

Лікування

 

Якщо ж виникли певні симптоми, необхідно виключити подальший вплив (попадання) води або холодного повітря на вухо і обробити вушний канал. При цьому не застосовувати борний спирт, тому що він є агресивною речовиною щодо запальної шкіри і може посилити біль. Використання компресів і зігріваючих процедур також недоцільно.

Слуховий прохід обробляється перекисом водню шляхом закапування піпеткою і промокання стерильною ватою (серветкою), або рихлий тампон з перекисом водню вставляється у слуховий прохід на декілька хвилин, виймається і прохід просушується стерильною ватою (серветкою). Після обробки можна використовувати наступне:

Тампон з антибактеріальною маззю Тридерм. Процедури повторювати через 4-5 годин 3-4 дні.

Курс з 2-х препаратів: Отіпакс і Цілоксан (дивитись інструкцію до них) з часовим інтервалом між ними приблизно 1,5-2 години.

Якщо є гній (конкременти з світлими і білими відтінками) – періодичне промивання перекисом водню і додатково вживання антибіотика (визначається індивідуально), наприклад, Аксефа у таблетках не забуваючи про пробіотик.

При грибковому захворюванні (конкременти з сірими відтінками) курс з 2-х препаратів: вушні краплі Кандибіотик і гель Мікогель. Застосування за інструкціями, але не одночасно – часовий проміжок приблизно 1,5-2 години.

Стат2 отипакс і цілоксан Стат2 аксеф Стат2 кандибіотик і мікогель

Можна приймати знеболююче, наприклад, Ібупрофен, Кетанов (див. протипоказання в інструкції).

Якщо біль не пройшов, а необхідно летіти літаком, доцільно перед посадкою закапати 2-3 краплі Отіпаксу, щоб зміна тиску не викликала посилення болю та неприємних відчуттів.

Не забувайте застерігатися від протягів, природного та штучного (від, наприклад, вентиляторів, кондиціонерів) вітру.

Якщо щось трапилось з вухами, незважаючи на те, що після активного відпочинку вони не турбують, все рівно необхідно звернутись до лікаря.

Все, що написано вище, апробовано на практиці особисто автором.

В своїй аптечці я завжди беру з собою всі препарати, які наведенні в статті.

 

Будьте ЗДОРОВИМИ!